Osečkovací žabkové lišty

Sežínač letorostů SL1 je bezpečné zařízení sloužící ke zakracování letorostů vinné révy v období vegetace. Připevňuje se převážně před traktor na čelní nosič nářadí, nebo na jednoduchý držák ve kterém se dá bočně vysouvat. 

POPIS STROJE:

V posuvném rámu je upevněn manuálně výškově nastavitelný teleskopický sloupek, na kterém je v otočném zařízení uložena pracovní část sežínače. Teleskopický sloupek je možno osadit hydraulickým válcem o zdvihu 500mm, který umožnuje ovládání svislého sloupku. V případě montáže na čelní nosič nářadi N1 se hydraulický válce nemontuje.

Pracovní část sestává s ložiskového domku s klikovým mechanismem, ke kterému je přivařen jeklový rám ve tvaru mírně otevřeného písmene L, na které jsou upevněna kluzná vodítka s pevnou lištou s prodlouženými prsty, na kterých jsou nanýtovány vroubkované nože (žabky). Ve vodítkách se seřizovacími přitlačnými destičkami jsou uloženy pohyblivé lišty se žabkami, které jsou poháněny klikovým mechanismem. Ten je pomocí pružné spojky napojen na hydromotor. Jeklový rám s lištami je kloubově uložen a je možno jej naklápět hydraulickým válcem, nebo manualně pomocí stavitelného táhla.

POHON LIŠTY:

K pohonu lišty se používají orbitální hydromotory o různých geometrických objemech, velikost se přizpůsobuje podle hydraulických parametrů traktoru, na který se připevňuje. V některých případech, kdy nejde sladit  výkon čerpadla s hydromotorem se montuje škrtící ventil, který přepouští nadbytečný olej a tím snižuje otáčky hydromotoru.


OVLÁDÁNÍ:

Vertikální zdvih a svahové naklápění je možné ovládat nechanicky, nebo hydraulicky. Hydraulický válec pro zdvih je s vyjímkou, kdy se stroj připevňuje na čelní nosič N1, montuje téměr vždy. Hydraulické svahové naklápění se doporučuje v případě, že se vinice nachází ve zvlněném terénu a náklon lišty je nutno provádět často.

PROVOZ:

Stroj je vybaven otočným mechanizmem s možností nastavení velikosti síly otoče pomocí pružiny, který jistí rám s lištami při nárazu na sloupek a rovněž umožnuje natočení lišty do přepravní polohy. Při samotné práci je potřeba si uvědomit, že možnosti souběžného ovládání zdvihu a provozu hydromotoru jsou u malotraktorů s malým množstvím objemu dodávaného oleje i při použití hydr. regulátorů omezené! Rychlost otáček hydromotoru a tím také počet kmitů lišty se nastavením plynového pedálu (otáčky motoru) seřídí tak, aby vibrace zařízení byly co nejmenší. Doporučený rozsah otáček HM je 550-750 ot./min, což odpovídá pojezdové rychlosti 4-7 km/hod. Vždy platí: hustý porost – malá, řidčí porost – větší pojezdová rychlost. U traktorů s větším objemem dodávaného oleje je možné s využitím hydr. komponentů zajistit souběžné ovládání pracovních poloh a provozu lišty.